pondělí 30. listopadu 2015

Měsíc filmu na školách v rámci projektu „Příběhy bezpráví“25. 11. 2015 jsme zorganizovali další ročník akce Měsíc filmů na školách v rámci projektu „Příběhy bezpráví“, kterou realizuje organizace Člověk v tísni o.p.s.. Letošní ročník se týkal událostí roku 1968, které vyvrcholily vpádem vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR a dále pokračovaly v procesu tzv. Normalizace.Po zhlédnutí DVD „Okupace ve filmových dokumentech“ se žáky besedoval pan Jiří Sobek, který roku 1968 pracoval ve Válcovnách plechu Frýdek – Místek a organizoval na svém pracovišti protestní stávku proti okupaci.Beseda žákům pomohla pochopit, jakým způsobem prožívali okupaci 1968 obyčejní lidé a jaké morální a existenční otázky museli řešit během počínající Normalizace. Pomohla jim pochopit, proč se československá společnost vzdala odporu a přistoupila na pravidla. Která stanovil Normalizační režim Gustáv Husáka.

Reflexe žáků:

….Pamětník byl vtipný a líbilo se mi, že k nám přišel někdo, kdo tuto událost zažil….
Anonym

…Líbilo se mi, že každý občan to prožil jinak…
Veronika

…Bylo to moc zajímavé. V tomto případě u nás byl pan Sobek a myslím, že to bavilo jeho, ale i nás.
Anonym

Žádné komentáře: